Jak zaprojektować duży ogród na małej powierzchni?

Projektując ogród warto zwrócić uwagę na detale. W przypadku małego ogrodu mniej znaczy więcej. Aranżacja takiego miejsca powinna zakładać wyeksponowanie jednej lub dwóch dekoracji. Będzie je na pewno widać w przeciwieństwie do sytuacji, gdy zrobimy kilka charakterystycznych punktów, które będą potęgowały wrażenie chaosu i bałaganu. Nawet drobna pozornie dekoracja będzie doskonale widoczna. Komponując grządkę, sadząc charakterystyczny krzew, niewielkie drzewo, zwróćmy uwagę na kolory.

Jak do tego podejść?

W pierwszym rzędzie, tak gdzie jest widok z okna, należy umieścić rośliny o jasnych i wyrazistych barwach, a z tyłu większe i ciemniejsze. Taki zabieg sprawi, że ogród będzie wydawał się większy, a przynajmniej dłuższy. Ciemne, mocno zacienione ogrody sprawiają wrażenie mniejszych, niż są w rzeczywistości.

Warto zatem używać jak najwięcej jasnych roślin, kwiatów o ciepłych, delikatnych barwach i jeśli tylko stopień nasłonecznienia na to pozwala, posadźmy rośliny o jasno zabarwionych liściach. Nie należy mieszać kolorów, ani wprowadzać zbyt dużej ich ilości zarówno jeśli chodzi o roślinność, jak i stosowane w ogrodzie elementy dekoracyjne, jak ścieżki, ławeczki, rzeźby. Stonowana kompozycja, złożona z dwóch lub najwyżej trzech elementów będzie wyglądała przestrzenniej.

Czego jeszcze unikać?

Zbyt wiele różnych materiałów sprawia wrażenie nieporządku i chaosu. Im mniejsza przestrzeń działki, tym ostrożniej powinniśmy podchodzić do wszelkich bardzo mocnych, charakterystycznych dekoracji, ponieważ od razu i tak rzucą się w oczy. Na ogół wystarczy poprzestać na jednym tego rodzaju obiekcie. I tak będzie przyciągał wzrok! Jedna duża kolorowa donica z kwiatami da lepszy efekt niż wiele małych doniczek rozstawionych w różnych miejscach.

Duży krzew obsypany kwieciem jest lepszym rozwiązaniem niż rabata obsadzona całą gamą barw. Na małej przestrzeni można wiele zyskać poprzez właściwe oświetlenie. Umiejętnie podkreślone za pomocą oświetlenia choćby solarnego fragmenty ogrodu nie tylko staną się dostrzegalne, ale także pomogą wykreować magiczny nastrój.

dekoracja ogrodu aranżacja ogrodu ogród

Skomentuj! Bądź pierwszy!