Co to jest loft? Jak są urządzane?

Wielkomiejskie, nowoczesne i bardzo na czasie. Poza tym bardzo drogie. Lofty, czyli mieszkania zaadaptowane z pomieszczeń przemysłowych, lub nie będących wcześniej powierzchniami mieszkalnymi. Robimy mieszkania w starych fabrykach, suszarniach na strychach. Te pomieszczenia mają swój niepowtarzalny klimat, są wyjątkowe. Wymagają też odpowiedniego podejścia i aranżacji. Łatwo jest je urządzić na swój jedyny sposób.

Co jest ważne w aranżacji loftu?

W urządzaniu loftów ważne są trzy elementy: przestrzeń, miejski klimat oraz nietypowe dodatki. Aranżacja jest na ogół jest prosta, zaskakuje nowoczesnymi i nietypowymi pomysłami. Ma trochę przypominać zaułek ulicy, magazyn, fragment dworca lub przystanku. Często w aranżacjach są wykorzystywane metalowe elementy, jak schody, poręcze, oświetlenie w charakterze miejskim. Ściany z cegieł lub kamienia nawiązują do ścian, które możemy spotkać w starych fabrykach, kamienicach, na dworcach. Celowo też pomieszczenia te mają wygląd jakby nieco zniszczone, z oberwanym tynkiem czy fragmentami murów. Są zimne.

Sprawiają surowe wrażenie, wprowadzają industrialny klimat. Betonowe wylewki czy zwyczajne deski podłogowe odgrywają bardzo ważną rolę. Wiele rzeczy jest całkiem otwartych, aranżacja operuje otwartą przestrzenią. Odkryte półki w szafie, czy w przedpokoju metalowe wieszaki harmonizują ze stylem wnętrza. Strefy mieszkania są dzielone jedynie umownie. Aby zachować duszę i klimat, wprowadza się fabryczne detale, stare oprawy lamp czy metalowe belki, pozostawiając widoczne rury lub nawet celowo je zakładając.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Typowa sceneria loftów to plątanina kabli, rur, instalacji. Lofty najczęściej po adaptacji są mieszkaniami bardzo wysokimi, dlatego często architektonicznie jest zagospodarowana ta wysokość antresolami. Złamana przestrzeń daje dodatkową powierzchnię mieszkalną, co jest również nie bez znaczenia.

Całość ma charakter jakby fragmentu miasta i utrzymana jest w kolorystyce szarej, beżowej z przerywnikami o intensywnej barwie, jak czerwień czy żółć. Niemniej wszystkie meble i sprzęty w loftach są bardzo wygodne i praktycznie. Mieszka się w nich komfortowo. Warto o tym pamiętać.

lofty stylowe wnętrza wnętrza loftowe

Skomentuj! Bądź pierwszy!