Jak poprawnie wybrać kolor do mieszkania?

To ważne, w jakich kolorowych urządzamy nasze cztery kąty. Można rozwiązać kolorystykę domu w dwóch wariantach, albo sprawić by każde pomieszczenie, żyło swoim życiem i było w innej tonacji, albo zrobić jednolitą kolorystykę opartą na dwóch, maksymalnie trzech kolorach w całym mieszkaniu. Neutralna kolorystyka jest dobra do niewielkich mieszkań, ponieważ łatwo jest ją zmieniać i dostosowywać do różnorodnych potrzeb mieszkańców. Pasują wszelkiego rodzaju dodatki i w prosty sposób, zmieniając jedynie niewielkie elementy, możemy odmienić wystrój całego mieszkania.

Jak łączyć ze sobą barwy?

Kolory w mieszkaniu tworzą jego „duszę”. Umiejętne zestawienie kolorów pozwoli nam stworzyć wnętrze tętniące pozytywną energią. Jednak aby „dusza” współgrała z całością warto poznać kilka zasad łączenia barw.

Umiejętne zestawienie kolorów pozwoli nam stworzyć wnętrze tętniące pozytywną energią. Są kolory ciepłe i zimne. Czy można łączyć je ze sobą, miksować, czy lepiej ;pozostać jedynie przy ciepłych lub tylko przy zimnych barwach? Podłoga, meble, ściany, sufit mają stanowić jednolitą strefę kolorystyczną, tworzyć spójną całość. Unikajmy jednak urządzania całego mieszkania w jednym kolorze. Będzie nudne. Jeśli podstawowy kolor wyznaczają ściany, to meble powinny być kontrastowe, ale harmonizujące. Dodatków powinniśmy dobierać tak, by współgrały z barwą ścian, czy to na zasadzie dopełnienia, czy kontrastu. Kolor ścian powinien eksponować kolorystykę mebli.

Wpływ na wizualny odbiór mieszkania

Dzięki zestawianiu kolorów możemy wizualnie korygować proporcje pomieszczenia – przed wyborem barw warto przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie powinniśmy bazować na jasnych kolorach; ciemne kolory zmniejszają nam optycznie pomieszczenie. Nadmiar jasnych barw może sprawić, iż mieszkanie stanie się zimne, sterylnie czyste.

Z kolei nadmiar barw intensywnych, jak czerwień czy czerń męczy oczy i szybko się też opatrzy. Jeśli malujemy ściany na jakiś kolor, to ważna jest też faktura muru – gładka powierzchnia sprawia, iż kolor będzie się wydawał jaśniejszy, a na chropowatej – ciemniejszy. Zastanówmy się, w jakiej kolorystyce chcemy mieszkać, aby w domu czuć się dobrze i wygodnie.

kolory we wnętrzach kolorowe wnętrza dobór koloru

Marzena
Kolor kolorowi nierówny!
Napisany przez Marzena - Sierpień 10, 2020
W mojej ocenie nie ma czegoś takiego jak uniwersalny kolor. Każdy powinien kierować się swoimi upodobaniami i odczuciami. To my będziemy tam mieszkać a nie autor jednego czy drugiego artykułu :) W kwestii dopasowania koloru do wnętrza to przede wszystkim powinniśmy zestawić kolor nad którym się zastanawiamy z wyposażeniem - meblami, dodatkami itp.