Odświeżanie mebli w praktyce. Jak do tego podejść?
Zamiast kupować wciąż coś nowego do mieszkania, a w przypadku mebli nie jest to prosta i oczywista sprawa, zastanów się, czy nie można wykorzystać tego, co już masz.
Wbrew pozorom postarzanie mebli, które od dawna stoją w dużym pokoju może nadać twojemu mieszkaniu nowego klimatu i charakteru. Ale czasem postarzanie mebli, może polegać po prostu na odświeżaniu.
Jak to zrobić?
Zanim zabierzesz się do pracy, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie mebla. Jeśli jest to mebel drewniany, lakierowany należy najpierw starannie go odkurzyć, pierwszą warstwę zetrzeć drobnym papierem ściernym. Czasem warto mebel rozmontować. Jeśli to jest krzesło, zapewne nie będzie to problemem.
Przy szafie, przemyśl to, czy warto. Wszelkie okucia, zawiasy należy odkręcić, by farba, lakier czy bejca mogły swobodnie wniknąć w każde miejsce. Stary mebel przez lata uległ zniszczeniu i zabrudzeniu, więc należy poświęcić trochę czasu na dokładne jego oczyszczenie i wyrównanie ewentualnych pęknięć.
Sprawdź, czy twojego mebla nie należy przed renowacją odtłuścić. Środki potrzebne do tego celu są w każdym supermarkecie budowlanym. Potem trzeba dobrać odpowiednie materiały do renowacji.
Jak chcesz, aby twój mebel wyglądał po odnowieniu?
Chcesz uwypuklić wyraźny rysunek drewna, czy wolisz nadać mu gładką fakturę? Gdy chcesz pokazać słoje, to musisz zedrzeć papierem ściernym wszystkie warstwy farb i klejów. W przypadku chęci uzyskania gładkiej faktury, musisz jedynie oczyścić zewnętrzną powłokę. Należy sprawdzić, czy stara farba lub lakier przylega dokładnie, nigdzie nie odpryskuje, nie posiada zacieków, ani spękań.
W tym przypadku również ścieramy pierwszą warstwę papierem ściernym lub jakimś środkiem chemicznym. Ale należy z tym bardzo uważać, gdyż wszystkie środki chemiczne są bardzo żrące i toksyczne. Jeśli chcemy uzyskać efekt słojów, wykorzystujemy farby akrylowe, pokrywające drewno prawie przezroczystą powłoką.
Akryl rozcieńczony z wodą wniknie w drewno i nigdy nie będzie odpryskiwać. Bardzo popularne jest pokrywanie mebla bejcą. W handlu jest szeroki wachlarz kolorów. Postarzamy meble robiąc przecierki. Polega to na tym, że nakłady, jedna na drugą, dwa kontrastowe kolory i wycieramy nieregularnie wierzchnią warstwę. Prawda, że proste? A radość z samodzielnie odświeżonego mebla jest bezcenna.
odświeżanie mebli renowacja mebli