Poznaj modny styl rustykalny. Porady i inspiracje

Styl rustykalny potrzebuje przestrzeni. Najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Ale tak w ogóle rustykalny, to znaczy jaki?

Styl rustykalny

Rustykalne wnętrza są proste w formie i mają wiejski klimat. Meble wykorzystywane do wyposażenia domu w stylu rustykalnym są proste formy, często przecierane lub bejcowane. Powinny mieć słoje, spękania. Meble powinny być postarzane w artystyczny sposób. Mają przypominać dawne wiejskie wnętrze, dlatego powinny być lekko podniszczone, ale oczywiście wygodne, funkcjonalne.

Rustykalne w tym przypadku znaczy wnętrze pełen uroku. Wiele elementów dekoracyjnych, czy też mebli to przepiękne, jedyne w swoim rodzaju rękodzieła. Podstawą urządzania wnętrza w tym stylu jest naturalność. A więc barwy natury. Zdecydowanie dominują w niej kolory ciepłe i neutralne: ziemiste, ceglane, brązy, beże, biel oraz szarości przetykane wielobarwnymi pledami, zasłonami oraz obrusami. Zdobnictwo jest bez przepychu, jednak należy pamiętać, że kryje się w detalach wystroju.

Drobne przedmioty widoczne, stojące na półkach czy komodach mają być również lekko podniszczone, w ciepłych kolorach, ozdobione drobnymi kwiatkami, czy innymi naturalnymi elementami. Dodatki traktowane są głównie jako niezbędne minimum. Naturalne ozdoby, które stanowią przedmioty codziennego użytku: drewniane misy, wiklinowe kosze, przybory kuchenne wiszące na ścianach oraz gliniane dzbany, metalowe wiaderka, doniczki kwiatowe, pojemniki na przyprawy.

Kolejne pomysły na rustykalne wnętrze

Klimat rustykalne nie ogranicza się jedynie do kuchni, ale przenosi się na wszystkie pomieszczenia w domu. Największą ozdobę rustykalnych aranżacji, dbającą o atmosferę, stanowi piec kaflowy z drzwiczkami z żeliwa. Warto takiego poszukać. Zdarzają się piękne ceramiczne kaflowe piece, które można jeszcze zobaczyć w wielu domach. Bardziej nowoczesną wersję stanowi kominek.

Ściany w domu zaaranżowanym w stylu rustykalnym najczęściej malowane są na biało i powinny wyglądać jak bielone. Mają być jasne, aby nie przytłoczyły wnętrza, biel bowiem tworzy ciekawy kontrast z drewnianymi meblami lub belkami na suficie. Dom wyłożony drewnianą bądź kamienną podłogą wygląda dobrze – uzupełnia całość w naturalny sposób. Materiałem chętnie wykorzystywanym w stylu wiejskim jest piaskowiec. Bardzo klimatyczne wnętrza sprzyjają wypoczynkowi, swobodzie przebywania. Są pełne uroku i wdzięku.

styl rustykalny stylowe wnętrze rustykalne wnętrza

Skomentuj! Bądź pierwszy!