Praktyczne pomysły na odświeżenie ścian

Malowanie czy tapetowanie? Patrząc na dawno nie odświeżane ściany w mieszkaniu zadajesz sobie to pytanie, a potem jeszcze jedno? Z czym łatwiej sobie poradzę? Co jest wygodniejsze i praktyczniejsze?

Wszystko zależy od upodobań

Bogata gama kolorów i gatunków farb, podobnie jak i tapet, nie ułatwia tego zadania. Więc przyjrzyjmy się ścianom w mieszkaniu, czy są równe, czy pękają? Co chcemy wyeksponować, a co mamy do ukrycia? Jeśli chcemy tylko pomalować ściany, spróbujmy je najpierw wyrównać.

Połóżmy gładź gipsową, a wtedy każda farba będzie się znakomicie prezentowała. Starannie też należy dobrać kolory. Im mniejsze mieszkanie, tym malowanie w kolorach neutralnych jest bezpieczniejsze. Małe pomieszczenia muszą być wielofunkcyjne, a temu sprzyja delikatna, stonowana kolorystyka.

Tapety na flizelinie

Jeśli mamy pękające, nierówne ściany, lepiej jest zdecydować się na położenie tapet. Wzorzyste ukryją wszelkie nierówności, maskują pęknięcia. Nowoczesnymi tapetami zmywalnymi są tapety flizelinowe. Jeśli zaś wybierzemy nowoczesne tapety na flizelinie, tapetowanie okaże się szybką i prostą pracą, z którą na pewno sobie poradzimy. Spodnią warstwę tapety stanowi włóknina poliestrowa, która zabezpiecza tapetę przed marszczeniem czy rozrywaniem. Wierzchnią warstwą jest natomiast papier lub tworzywo sztuczne, łatwo dające się zmywać.

Dodatkową zaletą tapet flizelinowych jest to, że bardzo łatwo usuwa się je ze ściany. Jeżeli chcemy ponownie zmienić aranżację wnętrza – pas tapety wystarczy tylko mocno pociągnąć, by usunąć ją, bez pozostawiania skrawków czy większych części, jak to jest w przypadku tapet papierowych. Jeśli nie usuniemy pozostałej na ścianie flizeliny, może ona zostać później wykorzystana jako podkład pod farbę albo nową tapetę.

Warto wiedzieć, że tapety flizelinowe, nie pozostawiają żadnych śladów na ścianie po zerwaniu. Są praktyczne i wygodne w stosowaniu. Mieszkanie wyłożone tapetą wygląda stylowo i oryginalnie.

renowacja ścian renowacja mieszkania

Skomentuj! Bądź pierwszy!