Sprawdzone sposoby na dekorację okien!

Są kraje, gdzie nie zasłania się okien. Co więcej, zwyczaj wieszania ciężkich zasłon nigdy się nie narodził. Docierając do krajów skandynawskich nocą od strony morza można zaobserwować delikatne światełko prawie w każdym oknie. To od dawna był sygnał dla rybaków wracających do domu, że ktoś na nich czeka. Urocza, niewielka zabudowa, kolorowe domki i światełko, charakterystyczny nieco ascetyczny wygląd tego rejonu świata, nie jest pozbawiony swoistego uroku. Jasne, niczym nie zasłonięte okna świadczyły też o tym, że nie mam nic do ukrycia.

Czym dekorujemy okna?

My lubimy firany i materiałowe dekoracje. Chociaż ostatnie lata przyniosły czas rolet, plis, i żaluzji, to jednak tradycyjnie lubimy przysłonić to czy tamto, a szczególnie okno. Firanki i zasłony najlepiej sprawdzają się w dużych, przestronnych pomieszczeniach, gdzie możemy je atrakcyjnie wyeksponować.

Są dekoracją nie tylko okna, ale i salonu. Powinny harmonizować z charakterem mebli, kolorystyką ścian i dywanu lub podłogi. Przy podłodze z desek nie powiesimy muślinowych, delikatnych firanek, pasujących bardziej do salonu myszką czy sypialni.

Materiał

Można wykorzystać ten sam materiał, z jakiego uszyte są zasłony do zrobienia dodatków, takich jak: poduszki, wałki, pokrowce na fotele czy sofy. W mniejszych mieszkaniach czy pokojach lepiej zrobić firankę i zasłonę do parapetu lub tylko jedną, materiałową dekorację w charakterze zasłony, ale niezbyt grubej, przepuszczającej promienie słońca i pełniącej raczej rolę uzupełnienia okna niż tradycyjnej zasłony.

Porady praktyczne

Firanki wieszamy w ten sposób by materiał nie blokował otwierania okna. Jeśli przymocowujemy rolety bezpośrednio do okien, należy sprawdzić, czy okno da się otworzyć. Karnisze mocujemy do ściany nad oknem bądź bezpośrednio do sufitu.

Wielkość parapetu wyznacza gdzie powinny być powieszony karnisz. Najlepiej sprawdzają się firanki bawełniane, nadają pomieszczeniom przytulny charakter. Jeśli wzór na firance jest bogaty i duży, lepiej by zasłona była gładka lub w jednym kolorze, co najwyżej tłoczona. I odwrotnie do kwiecistych, intensywnie wzorzystych zasłon, można powiesić delikatne lub jednolite firanki. Do kuchni najlepiej pasują krótkie firaneczki wieszane od sufitu i powtarzające elementy zdobnicze zazdrostki.

dekorowanie okien wystrój okien firany zasłony

Skomentuj! Bądź pierwszy!